Čtvrtek, 29 února, 2024
- Reklama -události

Ako technológia ovplyvní prácu mladším generáciám radí pracovný portál Abecedaprace.sk

Redakce doporučuje

Technológie sa neustále raketovým tempom vyvíjajú vpred. Dnešná staršia generácia už s nimi takmer nezvláda udržať krok a nezriedka sa stáva, že to, čo bolo moderné včera, už bolo dvakrát prekonané. Mladšie ročníky našťastie s technológiami väčšinou nemajú problémy a zvládajú sa s nimi naučiť veľmi rýchlo. Napriek tomu by bolo dobré, aby aj mladšie generácie dopredu vedeli, ako technológie v budúcnosti pravdepodobne ovplyvnia ich pracovný život.

Ohrozenosť pracovného trhu

Budúcnosť pracovného trhu je už od nepamäti predmetom rôznych prieskumov a dohadov. V súčasnosti štátom hrozí, že keď zaspia v oblasti technológií a automatizácie výroby, bude to pre nich mať významný vplyv v strate tempa s vyspelejšími štátmi. Svoj vplyv na pracovný trh bude mať aj neustále prebiehajúci rozvoj umelej inteligencie. Dnes sa preto na pracovnom trhu stretávame s konkurenciou nielen z ostatných štátov, ale aj na poli technológií a automatizácie. Čo podľa výsledkov štúdií ovplyvní najviac mladých ľudí medzi 20 a 24 rokmi, u ktorých je najväčšie riziko, že kvôli tomu stratí, alebo sa im nepodarí získať, pracovnú pozíciu. Dohady ohľadom vplyvu automatizácie na pracovný trh sa väčšinou točia hlavne okolo ekonomiky. Je to z toho dôvodu, že sa jedná o jednoducho kvantifikovateľnú oblasť. O čom už sa ale väčšinou mlčí, je vplyv na mladé generácie. Jedným zo základných pilierov zdravej budúcnosti je tiež istá a naplňujúca práca s dostatočnou finančnou odmenou. A práve v tejto oblasti môže mať neustále sa meniace pracovné prostredie na zdravie zamestnancov nezanedbateľný vplyv. Zvlášť, pokiaľ sa jedná o zamestnancov – inzercia práce zdarmo, ktorí zažili problémy s nezamestnanosťou už v mladom veku. V takom prípade to môže viesť k problémom aj do budúcnosti, a to najmä čo sa týka zamestnateľnosti a výšky platu.

Čas na zmenu

Správna práca ponúka istotu, stabilitu a pravidelný príjem, vďaka ktorému je človek schopný uspokojiť všetky svoje základné potreby na štandardnej úrovni života. Takáto práca dáva zamestnancovi pocit spolupatričnosti v rámci komunity a pomáha ho chrániť pred nezamestnanosťou, chudobou a zväčšovaním socioekonomických rozdielov. Mladí nezamestnaní ľudia trpia v porovnaní so svojimi zamestnanými rovesníkmi až dvakrát častejšie psychickými problémami. Samotná zamestnanosť však nestačí, je tiež dôležité, aby daná práca bola naplňujúca. Z výskumov vyplýva, že zlá pracovná pozícia – inzercia práce je pre mentálne zdravie často ešte horšia ako nezamestnanosť. Kvôli tejto skutočnosti je vzostup technológií a s tým súvisiaci nárast „podradných“ pracovných pozícií ešte znepokojivejší. Niektorým zamestnancom rozvoj technológií určite prinesie v pracovnom živote väčšiu flexibilitu. Neisté a nestabilné pracovné prostredie sa však takmer určite negatívne podpíše na psychickom zdraví a kvalite života mladej generácie. Je teda na čase začať mladú generáciu na tento typ pracovného prostredia čo najlepšie pripravovať, pretože je to práve ona, ktorá bude v budúcnosti chrbticou ekonomiky našej krajiny.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nápady na rýchle a zdravé večerné pokrmy

Po náročnom dni je často otázka "Čo na večeru?" jednou z najťažších. Hľadáte niečo, čo je jednoduché na prípravu,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img