Neděle, 21 dubna, 2024
- Reklama -události

Pečenie chleba: Vôňa domova a chuť tradície

Redakce doporučuje

Pečenie chleba je prastaré umenie, ktoré sprevádza ľudstvo od nepamäti. Vôňa čerstvo upečeného chleba evokuje pocit domova a pohody a jeho chuť poteší chuťové poháriky snáď každého. Navyše pečenie chleba nie je nijako náročné a zvládne ho aj začiatočník.

Ingrediencie:

Základné ingrediencie na chlieb sú múka, voda, kvas a soľ. Na spestrenie chuti a nutričnej hodnoty sa do chleba pridávajú aj ďalšie suroviny, ako sú semienka, orechy, sušené ovocie, bylinky, korenie alebo mliečne výrobky.

Postup:

  • Príprava kvasu: Pokiaľ používate sušený kvas, je nutné ho najskôr aktivovať. Kvas rozmiešajte v troche vlažnej vody s cukrom a nechajte ho vzísť. Pokiaľ používate kvások, jednoducho ho odoberte z chladničky a nechajte ho aktivovať v izbovej teplote.
  • Hnetenie cesta: Do misy preosejte múku, pridajte soľ, kvas a vodu. Vypracujte hladké a elastické cesto. Cesto hnetajte asi 10 minút ručne alebo 5 minút v robote.
  • Kysnutie: Cesto vložte do misy vymastenej olejom, prikryte ho utierkou a nechajte ho kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu, kým nezdvojnásobí svoj objem.
  • Tvarovanie a pečenie: Vykysnuté cesto rozdeľte na požadovaný počet bochníkov a vytvarujte ich. Bochníky vložte do vymastených foriem alebo na plech vyložený papierom na pečenie a nechajte ich kysnúť ďalších 30 minút. Predhrejte rúru na 200 °C a bochníky chleba pečte asi 30-40 minút, kým nebudú mať zlatohnedú kôrku.

Tipy:

  • Pre chrumkavejšiu kôrku potrite bochníky chleba pred pečením vodou.
  • Do cesta na chlieb môžete pridať aj lyžicu octu, ktorý dodá chlebu kyslejšiu chuť a predĺži jeho trvanlivosť.
  • Upečený chlieb nechajte vychladnúť na mriežke, aby sa nezaparil.

Pečenie chleba je zábavný a kreatívny koníček, ktorý vám prinesie mnoho radosti a uspokojenia. Navyše si budete môcť vychutnať lahodný a zdravý chlieb vlastnej výroby. Tak neváhajte a pustite sa do pečenia!

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Wellness pobyty Dunajská Streda – Veľkonočný oddych v objatí termálov

Dunajská Streda je dokonalým miestom pre všetkých, ktorí túžia stráviť veľkonočné sviatky v pokoji a harmónii. Vďaka svojej výhodnej...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img