Čtvrtek, 29 února, 2024
- Reklama -události

Školský batoh: Ako vlastne vznikol a čo mu predchádzalo?

Redakce doporučuje

Čo majú  milióny detí na celom svete spoločné? Do školy nosia batoh. Školská taška prešla rokmi obrovským pokrokom a vývojom.

Niečo z histórie

Formálne študentské tašky, ako ich poznáme, boli navrhnuté len pred niečo viac ako 50 rokmi. Prvá koncepcia tašky ani nebola taška – bol to len akýsi kožený remienok. Tento kožený remienok sa omotával okolo kníh a zapínal sa ako opasok. V roku 1938 Gerry Cunningham vynašiel prvý batoh na zips, primárne navrhnutý pre horolezcov. Pokračoval vo vylepšovaní svojho pôvodného dizajnu pomocou nylonu. Predtým bolo plátno preferovaným materiálom pre výrobu tašiek, ale nylon sa ukázal ako ľahší a odolnejší materiál.

V roku 1982 navrhol prvý batoh určený špeciálne pre učebnice JanSport. Koncom 80. rokov už takmer každý školák používal batoh. Po tejto dobe sa batoh ďalej vyvíjal a zahŕňal dizajnové prvky, ako sú hlbšie vrecká a viac priehradiek.

Správny batoh

Batohy, ktoré nesedia správne alebo sa používajú nesprávne, majú potenciál spôsobiť námahu alebo bolesť chrbta a ramien. Pri nákupe batohu zvážte jeho správny strih a pohodlie pred cenou.

Hľadajte školskú tašku so širokými  popruhmi, ktoré ponúkajú viac pohodlia a chránia ramená pred nadmerným tlakom. Je dôležité, aby boli použité oba popruhy, aby sa hmotnosť batohu rovnomerne rozložila. Použitie iba jedného popruhu zvyšuje záťaž na jedno rameno. Nastaviteľné popruhy sú dôležité pre  správne umiestnenie  batoha. Dbajte na to, aby oba popruhy zostali rovnako dlhé. Je dôležité, aby  školská taška pre prváka bola ergonomická.

Nenechajte deti nosiť príliš ťažké tašky

Udržujte hmotnosť obsahu tašky na 15% telesnej hmotnosti vášho dieťaťa. Dôležité je batohy nepreťažovať. Batoh, rovnako ako jeho obsah, by nemal spolu vážiť viac ako 15% hmotnosti dieťaťa.

Školské batohy predstavujú módny doplnok, ktorým chcú deti a študenti vyjadriť individuálny štýl a svoju osobnosť. Pomôžte svojmu dieťaťu vybrať správny, ergonomický batoh a nakupujte od overenej česko-slovenskej firmy stil, ktorá ponúka ergonomické batohy overené lekármi a odborníkmi. Okrem toho, že tieto batohy sa postarajú o zdravý chrbát vášho dieťaťa, nájdete ich v mnohých štýloch a prevedeniach, takže sa stanú tiež módnym doplnkom pre vaše dieťa.


Aktovky pro školáky by měli být vodě odolné, aby při dešti dítěti nezmohli učebnice.


- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nápady na rýchle a zdravé večerné pokrmy

Po náročnom dni je často otázka "Čo na večeru?" jednou z najťažších. Hľadáte niečo, čo je jednoduché na prípravu,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img