Neděle, 21 dubna, 2024
- Reklama -události

Dubaj: moderné pohodlie aj vôňa Orientu

Redakce doporučuje

Chcete si zalyžovať uprostred púšte, pokochať sa pohľadom z najvyššej budovy sveta alebo si do sýtosti užiť slnko? Potom určite zamierte do Dubaja, jedného z najliberálnejších a najmodernejších štátov Spojených arabských emirátov.

Z letiska Praha tam lietajú pravidelné linky každý deň.
Dubaj je najľudnatejší a druhý najväčší zo siedmich arabských emirátov – priamo v meste Dubaj žije 99 percent všetkého tamojšieho obyvateľstva.

Samotné mesto sa nachádza uprostred púšte a je tu krásne po celý rok. Väčšinu roka až príliš „krásne“: pretože sa cez leto teploty pohybujú okolo 50 ° C, je naozaj najvhodnejší čas na návštevu zima.

Mesto aj krajiny Dubaj sú plné superlatívov. Ponúkajú mrakodrapy, honosné ulice, pláže lemované najmodernejšími hotelmi i množstvo skutočne „bláznivých“ projektov. Nedávno tu boli dokončené umelý ostrov v tvare palmy aj najvyššia budova sveta Burj Khalifa vysoká neuveriteľných 828 m. Vo výstavbe je umelé súostrovie v tvare zemegule, kde si záujemcovia môžu zaobstarať ktorýkoľvek štát na svete.

Pri svojej návšteve si nenechajte ujsť najslávnejšiu dominantu Dubaja – jediný sedemhviezdičkový hotel na svete Burj Al Arab. Luxusný hotel v tvare napnutej plachty sa vypína do výšky 321 m a je to aj najvyšší hotel na svete. Stojí na umelo vybudovanom ostrovčeku 280 m od pobrežia, s ktorým je spojený úzkym mostom. Ceny izieb sa tu šplhajú veľmi vysoko.

Môžete sa sem ale pozrieť aj bez toho, že zaplatíte tisíce dolárov: zájdite do hotela napríklad na raňajky alebo čaj o piatej (podáva sa medzi treťou a piatou hodinou popoludní).

Pred 50 rokmi by ste pritom dnešný Dubaj hľadali márne. Stálo tu len niekoľko málo chýši a beduínskych stanov. Nefalšovanú atmosféru tradičného Orientu si teraz môžete vychutnať v centre Bur Dubai a Deiry, kde nájdete množstvo mešít, pôvodných starých domov, malých arabských a indických reštaurácií či pravý arabský trh s korením.

Pláž s bielym pieskom
Kúsok odtiaľ je tiež pravdepodobne najväčší zlatý trh na svete – Gold Souk. Obe staré štvrte od seba oddeľuje morský záliv, ktorý križujú tradičné drevené bárky.

Pokiaľ hľadáte predovšetkým pohodlie a máte radi slnko a more, určite vás uspokojí pláž Jumeirah s bielym pieskom a radom luxusných hotelov. V Dubaji sa neplatia žiadne dane, preto je to tá správna voľba aj pre nákup značkového tovaru, parfumov, zlata či perál.

Pokiaľ sa tam vyberiete na jar, môžete navštíviť nákupný festival, ktorý sa tu každoročne koná. Alebo počkajte s nákupmi až na poslednú chvíľu: duty free obchody na letisku sú také ako celý Dubaj – ohromujúci, luxusný a je ich naozaj veľa.

Dubaj v číslach
Názov: Emirát Dubaj (súčasť Spojených arabských emirátov)
Počet obyvateľov: 2,3 milióna
Hlavné mesto: Dubaj
Národnostné zloženie obyvateľov: Dubajci – 17 %, Indovia – 42,3 %, Pakistanci – 13,3 %, Európania – 0,9 % atď.
Ekonomika: ropa rýchlo dochádza, krajina sa preto orientuje na obchod a turistiku

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Wellness pobyty Dunajská Streda – Veľkonočný oddych v objatí termálov

Dunajská Streda je dokonalým miestom pre všetkých, ktorí túžia stráviť veľkonočné sviatky v pokoji a harmónii. Vďaka svojej výhodnej...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img