Čtvrtek, 29 února, 2024
- Reklama -události

Nápady na úžasné torty, ktoré zvládnete aj bez predchádzajúcich skúseností

Redakce doporučuje

Príležitostí, ktoré si zaslúžia tortu, je v živote našťastie stále dosť a dosť. A je to dobre, pretože receptov na tie najúžasnejšie torty je tiež veľa.

Sladké sa v našich končinách tešia stále neutíchajúcej obľube. Aj tí, ktorí sa snažia cukor z jedálnička skôr vylúčiť, často neodolajú dobrému múčniku, zvlášť keď je nejaká slávnostná príležitosť. Nadmiera sladkého naozaj škodí, ale raz za čas si ho dopriať môžeme. Existuje množstvo obľúbených receptov, ale aj cukrárska produkcia podlieha móde. S čím sa blysnúť na rodinnej oslave aj bez výučbového listu v cukrárskom odbore?

Piškótové cesto a krém
Stáliace sú bezo sporu piškótové torty s maslovými alebo pudingovými krémami, ktoré asi nikdy úplne nevyjdú z obľuby. Ale aj týmto klasickým tortám môžeme dať nový kabát spôsobom zdobenia. Namiesto tradičného striekania krému pomocou cukrárskeho vrecka a zdobiacich trubičiek, ktorému sa odborne hovorí trezírovanie, sa v posledných rokoch presadilo poťahovanie. Vďaka poťahovacím hmotám potom môže mať tortu akúkoľvek farbu, motív, dajú sa z nich vyrobiť rôzne figúrky, čísla, kreativite sa medze nekladú. Vďaka mnohým návodom aj videám to možno zvládnuť aj doma s pekným výsledkom.

Cheesecake
Obľúbeným sa v posledných rokoch stal cheesecake, ktorý pochádza údajne už zo starovekého Grécka, ale my ho máme spojený predovšetkým s USA, kde patrí k najpopulárnejším dezertom a má nespočetné množstvo variantov. Nie je to torta z klasického cesta, základ korpusu tvoria rozdrvené sušienky. Na korpus sa kladie vrstva tvorená tvarohovým syrom, najklasickejší je syr Philadelphia, ale samozrejme môžu byť použité aj rôzne miestne, české varianty. Možno už to potom nebude pravý cheesecake, ale vynikajúci zákusok s trochu inou, novou chuťou to bude bezpochyby. Cheesecake sa dá kombinovať s ovocím, čokoládou, karamelom, podľa chuti aj fantázie. Je možné nájsť veľa receptov, podľa ktorých tento dezert zvládne aj začiatočník.

Pavlova
Tipom, ktorý vyzerá veľmi profesionálne, ale vlastne je úplne jednoduchý a sú naň potrebné len tri základné, úplne dostupné suroviny, je torta Pavlova. O jeho vznik sa sporia Austrália a Nový Zéland, kde bola v 20. rokoch minulého storočia na turné slávna ruská primabalerína Anna Pavlovová. Miestny šéfkuchár na jej počesť vytvoril pečenú snehovú tortu pripomínajúcu jej nadýchanú baletnú sukňu. V Austrálii a na Novom Zélande je dodnes významnou súčasťou národných kuchýň. Odtiaľ sa jeho sláva rozšírila do celého sveta. Tu nie je tak bežný, ale pre svoju jednoduchú prípravu a efektný vzhľad (ozdobiť ho môžete podľa chuti, najčastejšie ovocím alebo rôznymi polevami) má potenciál stať sa favoritom aj u nás.

Torta Pavlova: Za názvom stoja úplne nečakane baletky
Oblátková torta pre začiatočníkov
A kto je naozaj úplný začiatočník, môže skúsiť tortu oblátkovú. Jednoduchšie to už byť nemôže, na jeho výrobu nie je potrebná ani rúra. Stačí kúpiť tortové oblátky (predávajú ich aj niektoré veľké reťazce) a preložiť ich náplňou. Ako náplň poslúži puding z jedného litra mlieka (asi najlepší je čokoládový), do ktorého sa vmiešajú tri štvrtiny kocky masla. Krém sa nechá vychladnúť a po vychladnutí sa ním potierajú jednotlivé oblátky a vrstvia na seba. Posledná oblátka sa nechá bez krému a torta sa dá (najlepšie cez noc) do chladničky. Dôležité je ho zaťažiť (napríklad táckou a na neho položenou knižkou). Druhý deň stačí odstrániť záťaž a na poslednú oblátku dať čokoládovú polevu, ktorú je dobré rozotrieť aj do strán torty. Na polevu je možné podľa chuti aj vkusu dať rôzne ovocie, cukrárske ozdoby a pod.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nápady na rýchle a zdravé večerné pokrmy

Po náročnom dni je často otázka "Čo na večeru?" jednou z najťažších. Hľadáte niečo, čo je jednoduché na prípravu,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img