Neděle, 21 dubna, 2024
- Reklama -události

Stres na nás útočí zo všetkých kútov: Príbehy žien, ktoré ho nezvládli…

Redakce doporučuje

Prvá je tesne pred zrútením, druhú kvôli jej večnému vypätiu opustil manžel a prišla o rodinu. Toto sú skutočné príbehy žien, ktoré nad stresom dlho mávali rukou. A pozor! Môže sa to stať aj vám!

Príbeh 1.
Jana: Nevie sa radovať

Jana (34) sa vždy snažila o to, aby bola v škole aj v práci najlepšia. Kolegovia ju považovali za veľmi schopnú, ale tajne sa o nej hovorilo, že je workholička. Po vysokej škole nastúpila vo veľkej banke na pozíciu, ktorú mala už dávno vyhliadnutú. V tom období však začali jej problémy.

Jana zistila, že jej nič neteší. V práci má úspechy, môže si všeličo kúpiť, kamkoľvek vycestovať. Z ničoho sa ale nevie radovať, voľný čas trávi v práci a žije v neustálom vnútornom napätí a presu. V noci zle spí, nedokáže sa uvoľniť. Jana je typickým prípadom príliš zamestnanej ženy, ktorá neberie ohľad na svoje pocity a stres si nepripúšťa. To sa jej ale nemusí vyplatiť. Z lekárskeho hľadiska by mala okamžite zvoľniť tempo a nájsť si takú činnosť a relaxáciu, ktorá bude kompenzovať silné stresové situácie v práci a vybalansuje sústavné pocity napätia.

Príbeh 2.
Kamila: Muž ju opustil

Kamila (40) sa po materskej vrátila do práce, aby pomohla rodinnému rozpočtu. Manžel síce nesúhlasil, ale Kamila chcela do práce, aby si mohli okrem splácania hypotéky a rôznych pôžičiek dovoliť aj peknú dovolenku. Ich staršia dcéra sa dostala do veku, kedy mala väčšie nároky na oblečenie a Kamila jej chcela všetko dopriať.

Po dvoch rokoch, keď Kamila zvládala prácu aj domácnosť na jedničku, ale začala mať pocity úzkosti, neustáleho napätia, v noci nedokázala spať, z ničoho nemala radosť. Aj ich manželstvo sa v tomto období zmenilo, manžel bol čím ďalej častejšie mimo domova, víkendy s rodinou vymenil za firemné večierky alebo služobné cesty. Kamila všetky problémy riešila prácou a po nejakom čase jej manžel oznámil, že odchádza, pretože si našiel inú ženu. Kamila sa zrútila a nemohla pochopiť, čo sa to stalo.

Tiché nebezpečenstvo
S veľkou stresovou záťažou si dokážeme poradiť, pretože si uvedomujeme jej riziko. Keď prežívame ťažké obdobie (ako je treba rozvod alebo úmrtie v rodine), tak si uvedomujeme, že sa s tým musíme nejakým spôsobom vysporiadať. Prekvapivo ale drobnejšie stresory sú oveľa zákernejšie. Človek sa nimi necháva často ničiť bez toho, aby si to uvedomoval. Tieto drobné „stresíky“ sa však v človeku časom nazhromaždia a ten môže závažne ochorieť. V tom spočíva ich zákernosť.

Alkoholička

Stres. Kto z nás to slovo nikdy nepoužil. Dostalo sa do slovníka každého z nás. Viete ale, ako veľmi vám môže stres uškodiť? Prečo sa ľudia dostávajú do stresu častejšie a oveľa ľahšie ako kedykoľvek predtým? Žijeme v uponáhľanej dobe plnej neistôt. Stále viac ľudí pociťuje, že môže kedykoľvek prísť o prácu, tým pádom treba aj o možnosť splácať hypotéku na bývanie a zrazu je tu lavína problémov, ktoré človek nechce v žiadnom prípade zažiť. Jednoducho sa to nesmie stať. A človek robí všetko preto, aby sa mu nič také nestalo. Rieši v zamestnaní úlohy navyše, nemá čas sa v pokoji najesť, chodí neskoro domov av noci sa mu potom nedarí zaspať. To preto, že stres nepozná hranice. Človek vystresovaný z práce si väčšinou spôsobuje problémy aj mimo zamestnania. A tak sa problémy hromadia, až jedného krásneho dňa skolabuje v dôsledku vyčerpania, pretože ich organizmus skrátka veľmi dlhú dobu „šiel“ na rezervy. Nenechajte to dôjsť tak ďaleko! Vaše telo nevydrží všetko. Zastavte sa skôr, než bude neskoro!

Ako si poradiť so stresom?
Skúste si každý deň nájsť aspoň chvíľku, keď sa budete venovať len sama sebe. Existuje mnoho spôsobov, ako relaxovať. Môžete relaxovať priamo pod dozorom psychoterapeuta. Môžete sa naučiť nejaké relaxačné techniky. Alebo môžete jednoducho robiť to, čo vás baví. Počúvajte príjemnú hudbu, zájdite na squash, do posilňovne alebo si choďte zabehať. A čo kone, joga, varenie alebo golf? Je naozaj z čoho vyberať. Že máte veľa práce a nemáte na koníčky čas? Výhovorka! Keď budete chcieť, určite si dokážete zo svojho bežného dňa ukrojiť aspoň polhodinu času.

Niektoré vzťahy matky a dcéry nie sú ružové

Prečo nechodíme do prírody
Zaspomínajte. Koľkokrát ste sa vy sama v poslednej dobe prechádzali prírodou a nevnímali starosti všedného dňa? Že vám nerobí problémy si nejakú takú spomienku vybaviť? Tak to patríte medzi veľmi svetlé výnimky, ktoré sa ešte od prírody neodtrhli ako ostatní. Prečo už toľko nevyhľadávame prírodu? Nemáme čas. Moderný svet nás uchvátil natoľko, že keď máme voľnú chvíľku, hľadáme si úplne inú zábavu. Vyrazíme do kina alebo do nového baru, ale neuvedomujeme si, že živú prírodu nič nenahradí.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Wellness pobyty Dunajská Streda – Veľkonočný oddych v objatí termálov

Dunajská Streda je dokonalým miestom pre všetkých, ktorí túžia stráviť veľkonočné sviatky v pokoji a harmónii. Vďaka svojej výhodnej...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img