Čtvrtek, 29 února, 2024
- Reklama -události

Už v prvých týždňoch tehotenstva prebieha v tvojom tele množstvo zmien

Redakce doporučuje


Prvé týždne tehotenstva sa nesú v znamení prekvapenia, prvotného šoku a zmiešaných emócií či obáv. Hoci sa navonok ženské telo ešte nemení a na pohľad výrazné zmeny ho čakajú najskôr až v druhom trimestri, už teraz sa vo vnútri tela odohráva celý rad fascinujúcich „procesov.“ Čím všetkým si ženské telo na začiatku tehotenstva prechádza?

Uhniezďovanie vajíčka

Proces, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi na výstelke maternice, nie je pre ženu nijako citeľný. O pár dní či týždňov neskôr sa však môže objaviť slabé krvácanie, ktoré predstavuje pre tehotné ženy veľkého strašiaka. V tomto prípade sa však netreba báť, slabulinké krvácanie alebo špinenie je spôsobené tým, že uhniezďovanie vajíčka porušili jemné cievky na maternici, čo nepredstavuje problém ako pre tehotnú ženu, tak ani pre vyvíjajúce sa embryo.

Zvýšenú pozornosť treba krvácaniu venovať vtedy, ak je jeho intenzita stredná až silná, prípadne je sprevádzané bolesťami hlavy či v podbrušku, celkovou slabosťou alebo zvýšenou teplotou. V takom prípade je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

Menia sa aj prsia

Poprsie sa bude meniť v priebehu nasledujúcich mesiacov nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Množstvo žien však pociťuje pnutie a zvýšenú citlivosť prsníkov už pár týždňov po oplodnení, krátko predtým, ako si všimnú, že im menštruácia mešká. Tento pocit však dokáže trochu zmiasť – je veľmi ľahké si ho zameniť práve za signál prichádzajúceho menzesu.

Tentokrát však príčinou nie je blížiaci sa menzes, no zväčšovanie mliečnych žliaz, ku ktorému môže dôjsť už v 5. týždni tehotenstva. Výnimkou teda nie je ani to, ak ženu začne tlačiť podprsenka, čo si bude žiadať nákup novej spodnej bielizne. Ak teda na začiatku tehotenstva cítite, že sú prsia i bradavky citlivejšie na dotyk, prípadne ich ľahšie podráždi látka oblečenia alebo podprsenky, je to úplne v poriadku.

Zväčšuje sa maternica a spolu s ňou aj bruško

Už v 7. týždni tehotenstva je maternica približne dvakrát taká veľká, ako bola pred otehotnením. S tým je spojené aj mierne vypuklé bruško, ktoré síce ešte nevyzerá ako tehotenské, no už môže spôsobiť, že množstvo oblečenia žena v oblasti bokov a pásu nezapne. Každopádne opäť ide o jav, ktorý sa môže v nasledujúcich týždňoch postupne eliminovať a bruško už nebude pôsobiť tak nafúknuto.

Ak ste si všimli, že máte častejšie nutkanie odbehnúť na toaletu, môže za to práve zväčšujúca sa maternica, ktorá začína tlačiť na močový mechúr, dôsledkom čoho znižuje kapacitu jeho objemu. Aj tu však platí, že častá potreba ísť sa vymočiť o niekoľko týždňov zmizne a objaví sa znovu až na konci druhého trimestra.

Nárast hormónov

Najčastejšie sa hovorí o tzv. tehotenskom hormóne hCG – práve jeho zvýšená hladina má totiž na svedomí pozitívny tehotenský test. Rovnako sa tomuto hormónu pripisuje aj zodpovednosť za tehotenské nevoľnosti, ktoré mnohokrát neprichádzajú len v ranných hodinách, ale môžu sa pokojne objavovať počas celého dňa. Hladina hCG dosahuje svoje maximum okolo 10. až 11. týždňa tehotenstva a začína pomaličky klesať počnúc 12. týždňom. Práve tento fakt má na svedomí zmiernenie príznakov tehotenských nevoľností, ktoré v druhom trimestri zvyknú úplne odznieť.

Na druhej strane však v ženskom tele už na začiatku tehotenstva stúpajú aj hladiny estrogénu a progesterónu. Oba hormóny môžu dôsledkom svojho zvýšenia spôsobovať spomalenie trávenia, čo čiastočne takisto prispieva k pocitom žalúdka na vode, páleniu záhy či nutkaniu na zvracanie.

Priberanie na začiatku tehotenstva

Každé ženské telo je iné a rovnako je to i s priberaním v tehotenstve, ktoré je ovplyvnené širokým spektrom faktorov – časté vracanie a výskyt alebo absencia tehotenských nevoľností, zmena vnímania pachov a vôní, kolísavá chuť do jedla, problémy so zavodnením, atď… To všetko môže spôsobiť priberanie, no i chudnutie v prvých týždňoch tehotenstva.

Ideálnym váhovým prírastkom v prvom trimestri je 0.5 kg za mesiac. Ak je to však vo vašom prípade menej či viac, nie je dôvod sa pre to znepokojovať a treba rešpektovať individualitu ženského tela. ?

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Nápady na rýchle a zdravé večerné pokrmy

Po náročnom dni je často otázka "Čo na večeru?" jednou z najťažších. Hľadáte niečo, čo je jednoduché na prípravu,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img